FRIO® – FAQ

Akú teplotu udržiava FRIO® inzulínové cestovné puzdro?

FRIO® inzulínové cestovné puzdro je odparovacia chladiaca jednotka zámerne navrhnutá tak, aby udržiavala inzulín chladný v bezpečnej teplote 18-26°C po dobu 45 hodín, dokonca aj v stálej teplote prostredia 37.8°C. Puzdro môže byť znovu aktivované/doplnené na poskytnutie nepretržitých bezpečných skladovacích podmienok počas obdobia 45 hodín až do 28 dní.
Poznámka: inzulín musí byť v teplote akú odporúča výrobca predtým, ako bude umiestnená do FRIO® puzdra. Prosím pozrite si príbalový leták výrobcu vášho konkrétneho lieku pre ďalšie informácie.

Ako dlho je inzulín bezpečný vo FRIO® cestovnom puzdre? Kedy mám doplniť/znova aktivovať moje puzdro?

FRIO® inzulínové cestovné puzdro je odparovacia chladiaca jednotka zámerne navrhnutá tak, aby udržiavala inzulín chladný v bezpečnej teplote 18-26°C po dobu 45 hodín, dokonca aj v stálej teplote prostredia 37.8°C. Puzdro môže byť znovu aktivované/doplnené na poskytnutie nepretržitých bezpečných skladovacích podmienok počas obdobia 45 hodín až do 28 dní.
Poznámka: inzulín musí byť v teplote akú odporúča výrobca predtým, ako bude umiestnená do FRIO® puzdra. Prosím pozrite si príbalový leták výrobcu vášho konkrétneho lieku pre ďalšie informácie.
Pre nepretržité bezpečné skladovanie by mala byť vnútorná časť FRIO® puzdra znovu ponorená do vody každých 45 hodín alebo i skoršie, ak sa množstvo gélu redukuje a začína sa premieňať do kryštalickej formy.

Akú má cestovné puzdro priemernú životnosť?

Zákaznici tvrdia, že ich puzdro vydržalo i niekoľko rokov, ale závisí to od toho, ako často sa používa, a ako dobre sa o neho stará. Vzhľadom na rôzne klimatické podmienky a podmienky prostredia vo svete, budú FRÍO® puzdra reagovať rôzne a podľa toho budú mať aj rôznu životnosť. Ak je aktivované a používané citlivo, bude uspokojovať vaše potreby po dlhý čas. S jeho vekom sa bude dĺžka ponorenia zvyšovať ale len tak dlho, kým kryštáliky rozvinú do gélu. Puzdro bude fungovať správne. Keď kryštáliky zlyhajú v premene, puzdro bude potrebné vymeniť.
Puzdro je znovu použiteľné, prosím nezabudnite, že inzulín má iba mesačnú trvanlivosť

Môže byť FRÍO® puzdro použité aj pre iné liečivo?

Áno, FRÍO® puzdra môžu byť použité aj pre iné liečivá, ale striktne odporúčame, aby sa užívatelia iných liečív ako je inzulín poradili so svojim praktickým lekárom, lekárnikom alebo výrobcom liekov kôli bezpečnému cestovaniu svojho liečiva. V tejto fáze neboli robené žiadne testy liekov iných ako inzulín.
Poznámka: puzdro neudržiava liek chladný tak ako chladnička (2-8°C), ale udržiava inzulín chladný v bezpečnej teplote 18-26°C minimálne po dobu 45 hodín, dokonca aj pri stálej teplote prostredia do 37.8°C.

Vysušenie, čistenie a uskladnenie?

Keď nie je v prevádzke, odstráňte vnútorné puzdro od vonkajšieho krytu a umožnite kompletné prirodzené vysušenie kým sa gél nezmení v kryštalickú formu. Na to, aby sa kryštáliky udržali oddelené od seba, zatraste občas puzdrom, kým sa vysuší. Poznámka: vysušenie môže trvať 2-4 týždne v závislosti od podmienok prostredia.

Na urýchlenie času vysušenia môžu byť použité rôzne metódy:

1) položte blízko tepelného zdroja ako je napríklad radiátor alebo vetraná skriňa,
2) ak je vhodné počasie, zaveste puzdro na bielizňovú šnúru,
3) položte ho na okenný parapet osvetlený slnkom, pomáha pretrepanie v určitých intervaloch. Nedávajte FRIO® puzdro do sušičky.
Vonkajší kryt puzdra môže byť umývaný teplou vodou s použitím veľmi jemného pracieho prostriedku. Vnútro puzdra sa môže čistiť jemným štetinkovým kartáčikom (napríklad zubným alebo nechtovým kartáčikom), ponorte kartáčik do jemne mydlovej vody a vyčistite puzdro. Potom môžete vypláchnuť puzdro pod tečúcou vodou bez poškodenia kryštálikov vo vnútri. Alebo môžete použiť nebieliaci antibakteriálny čistiaci sprej alebo antibakteriálny kuchynský alebo detský púder na vyčistenie vášho puzdra. Nedávajte vaše puzdro do práčky.
Skladujte vaše FRÍO® puzdro na suchom mieste, kým si nebudete želať použiť ho znova.

Tieto inštrukcie sú iba pomocné. Kôli rôznym klimatickým podmienkam a životným podmienkam vo svete, bude FRIO® puzdro reagovať rôzne v závislosti od polohy. Ak je citlivo aktivovaný a používaný, bude aj naďalej uspokojovať vaše potreby na dlhý čas. S jeho vekom sa bude dĺžka ponorenia zvyšovať ale len tak dlho, kým kryštáliky rozvinú do gélu. Puzdro bude fungovať správne. Keď kryštáliky zlyhajú v premene, puzdro bude potrebné vymeniť.

Ochráni FRIO® puzdro inzulín pred zmrznutím?

Nemôžeme vám zakázať, aby ste vystavovali FRÍO® cestovné pudro chladu a zmrazovaniu alebo extrémnym podmienkam, pretože v týchto podmienkach neboli vykonané testy.
Všetky osvedčenia, ktoré sme dostali o používaní FRÍO® produktov v chlade a mraze a iných extrémnych teplotách sú od jednotlivcov, ktorí jednoducho komentovali ich používanie v týchto podmienkach. Musíme zdôrazniť, že nie je odporúčané, pre bezpečné používanie produktu, využívať ho v extrémnych teplotách alebo prostredí.
Všetko, čo môžeme povedať je, že puzdra boli používané pod profesinálnymi horolezcami v extrémnych podmienkach, a hovoria, že FRIO® puzdro chráni inzulín od mrazu počas výletov.
Material Safety Data Sheet (MSDS): Kryštáliky

Kryštáliky obsahnuté vo FRÍO® puzdre zodpovedajú príslušným Britským a európskym bezpečnostným štandardom.

Oficiálne stanovisko UK Travel ako sa starať o puzdro počas letu – na palube lietadla (direct.gov.uk)
Prosím uložte si túto web stránku do vášho prehliadača, aby ste si mohli pozrieť oficiálne dôležité informácie UK: http://www.direct.gov.uk/en/TravelAndTransport/Publictransport/AirtravelintheUK/DG_078179

Cestujúci majú povolenie nosiť aktivované FRÍO® puzdra na palubu lietadla. FRÍO® puzdro je odparovacia, chladiaca jednotka. Po jednom aktivovaní sa objaví gél, skôr ako tekutina, a bol klasifikovaný na web stránke direct.gov.uk ako nevyhnutné lekárske vybavenie – “vrecúško chladiaceho gélu.“
Odporúčame, aby na palube lietadla bolo puzdro umiestnené vo vrecku sedadla pred vami (kde sú noviny a bezpečnostné informácie o lete). Tu bude mať prístup k cirkulácii vzduchu okolo neho. Počas letov na veľkú vzdialenosť vrecko pravidelne otáčajte.
Mali by ste si v predstihu preveriť vašu leteckú spoločnosť. Oznamujeme vám, že aerolínie sa správajú rozumne k cestujúcim diabetikom, ktorí používajú FRIO® puzdra. Avšak nesprávne informujú, že chladiaci gélový balíček (vaše FRÍO® puzdro) môže byť držaný v batožinovom priestore – inzulín by nemal byť prenášaný v kufre, pretože by mohol zamrznúť – mal by sa prepravovať vo vašej príručnej batožine.
direct.gov.uk web stránka vyhlasuje:

Dôležité medicínske vybavenie
Ste oprávnený nosiť toto medicínske zariadenie, ak je to nevyhnutné pre vašu cestu. Zariadenie bude preverované samostatne a musí byť doplnená dokladom od kvalifikovaného pracovníka, ako je napríklad písomná správa od vášho lekára.
List od vášho praktického lekára: užívateľom FRÍO® puzdra odporúčame vždy nosiť písomnú správu od všeobecného lekára (alebo lekársky predpis), ktorý povoľuje nosiť inzulín. Keď sa budete registrovať (na check-in), ukážte príslušnému úradníkovi svoje puzdro a písomnú správu od všeobecného lekára alebo lekársky predpis.

Poznámka:
Váš všeobecný lekár môže vyžadovať poplatok za toto potvrdenie – požiadajte ho o štandardný typ písomnej správy – t.j. je možné ju opakovane použiť na rôzne cesty bez konkrétneho dátumu cesty.

Prečo moje puzdro zapácha? Ako ošetrovať plesne?

FRÍO® puzdra sú vyrobené z anti-bacterialnej látky, ale občas sa môže prejaviť zápach a pleseň ak je udržiavané v uzatvorenom prostredí alebo v prostredí, kde necirkuluje vzduch. Je to taktiež znak, že puzdro nebolo správne vysušené.
Prosím, pozrite si instrukcie na čistenie a sušenie puzdra pre vašu informáciu a ďalšiu pomoc. Nemajte obavy – plesne sa dajú ľahko odstrániť. Váš liek je stále v bezpečí, pokým je vhodne uzatvorený.

Moje puzdro je stále zväčšené aj po 1-2 týždňoch?

Poznámka: obdobie vysušenia môže trvať 2-4 týždne v závislosti od podmienok prostredia.
Na urýchlenie času vysušenia môžu byť použité rôzne metódy: 1) položte blízko tepelného zdroja ako je napríklad radiátor alebo vetraná skriňa, 2) ak je vhodné počasie, zaveste puzdro na bielizňovú šnúru, 3) položte ho na okenný parapet osvetlený slnkom, pomáha pretrepanie v určitých intervaloch. Nedávajte FRIO® puzdro do sušičky.
Uskladnite vaše FRÍO® puzdro na suché miesto ak ho budete chcieť opäť použiť.

Môžem nechať čokoľvek vo vnútri môjho puzdra? Premáčanie?

Kryštáliky sú schopné vstrebať 500 krát ich objem vody, z toho dôvodu čas obmedzenia je dôležitý, inak sa môže puzdro stať presiaknutým a bude musieť byť odložené na deaktiváciu /vysušenie, kým sa daná položka nebude dať vložiť do puzdra.
Na urýchlenie času vysušenia môžu byť použité rôzne metódy: 1) položte blízko tepelného zdroja ako je napríklad radiátor alebo vetraná skriňa, 2) ak je vhodné počasie, zaveste puzdro na bielizňovú šnúru, 3) položte ho na okenný parapet osvetlený slnkom, pomáha pretrepanie v určitých intervaloch. Nedávajte FRIO® puzdro do sušičky.

Moje puzdro je zvonka lepkave na dotyk

Ak máte pocit lepkavosti puzdra, znamená to, že v nejakom období puzdro bolo presiaknuté, čo spôsobilo, že gél prenikol cez látku. Ak sa to stane, môžete odstrániť prebytočný gél. Nerozotierajte ho po puzdre, lebo sa gél rozšíri ďalej. Premáčanie môže poškodiť puzdro. Ak nebude aktivované v stanovenom čase budete potrebovať zakúpiť nové puzdro

Ako viem, že moje puzdro pracuje?

Ak bolo puzdro ponorené vo vode v odporučenom čase a zväčšilo sa do gélu, bude puzdro fungovať správne. S jeho vekom sa bude dĺžka ponorenia zvyšovať ale len tak dlho, kým kryštáliky rozvinú do gélu. Puzdro bude fungovať správne. Môžete potrebovať ponoriť puzdro na dlhšiu dobu, ale sledujte puzdro, aby sa nepremáčalo. Keď kryštáliky zlyhajú v premene, puzdro bude potrebné vymeniť

Moje puzdro sa nezväčšuje ako by malo?

Čím je puzdro staršie, tým dlhšie bude trvať kryštálikom, kým vstrebajú vodu. V niektorých prípadoch to môže trvať až 60 minút.
Ak sa puzdro neaktivuje/ vôbec sa nezväčšuje, znammená to, že kryštáliky už nepracujú a je čas na kúpu nového puzdra.

Udrží FRÍO® puzdro liečivo v bezpečí a chlade v teplote 2-8°C?

Nie, puzdro neudrží liečivo v takom chlade ako by mala chladnička (2-8°C), ale udrží inzulín chladný v bezpečnej teplote 18-26°C – izbovej teplote – po dobu minimálne 45 hodín, dokonca i v stálej teplote prostredia 37.8°C.
Pre užívateľov iných liekov ako je inzulín odporúčame poradiť sa o bezpečnom skladovaní a bezpečných cestovných podmienkach so svojim lekárom, lekárnikom alebo výrobcom lieku.