Otázky „pumpákov“

Ako mám postupovať, ak mi náhodou inzulínovú pumpu ukradnú?

Celý prípad nahlásiť na polícii, ošetrujúcemu diabetológovi a poprípade poisťovni v ktorej je pacient poistený, lebo ide škodu väčšieho rozsahu, ktorý musí polícia zadokumentovať, každý takýto prípad je posudzovaný osobitne a preto nie je možné použiť úplne univerzálny postup.

Ako mám postupovať, ak mi revízny lekár nechce predpísať zvýšené množstvo infúznych setov (TenderLink, FlexLink), poprípade iný spotrebný materiál k pumpe?

V takomto prípade požiadajte o spoluprácu svojho ošetrujúceho lekára -diabetológa, prípadne písomnou formou požiadajte žiadosťou pobočku poprípade riaditeľstvo príslušnej poisťovne o mimoriadne jednorazové zvýšenie požadovaného spotrebného materiálu – príslušenstva k inzulínovej pumpe.

Môžu vysoké horúčky nad 38,8 C ohroziť hladinu glykémie?

Teploty vyššie než 38 C vedú dosť často k zvýšeniu glykémií, pretože infekcie a teplota s tým spojená môžu znížiť účinok inzulínu v tkanivách a viesť k tzv. “ inzulínovej rezistencii“. Pri vyšších teplotách, infekciách, zvracaniu alebo hnačkách sa nezabudnite častejšie merať, a aj keď napríklad nič nejete alebo vraciate, je nutné si inzulín aplikovať, aby nedošlo k hyperglykémii a ketoacidóze. Nezabudnite tiež na dostatok tekutín

Je možné teoreticky stanoviť rýchlosť vstrebávania inzulínu pri vzniku tzv. „inzulínového depa“ v náväznosti na súbežnú prevádzku inzulínovej pumpy (je správne zníženie bazálu po dobu eliminácie inzulínového depa)?

Pri aplikácii inzulínu inzulínovou pumpou nedochádza k vytvoreniu inzulínového depa, pretože pacienti s pumpou dostávajú neustále malé množstvo inzulínu do tela. Nie je správne s bazálnymi dávkami príliš manipulovať a nastavovať si sám viac ako 4 hodnoty („bazál“) za deň a taktiež nie je správne ich meniť každý deň. Pokiaľ sa jedná o dopichávanie inzulínu perom pri hyperglykémii, bazálne dávky nemeňte a dávky podávané inzulínovým perom upravte podľa glykémie.

Ako predísť lipodystrofiám , ako sa dajú „liečiť“, pokiaľ už sú. Majú na vznik lypodystrofií vplyv požívané infúzne sety – Tenderlink, Flexlink?

Lipodystrofia (lokálny úbytok tukového podkožného tkaniva) sa vyskytuje u niektorých užívateľov inzulínovej pumpy a diabetikov. Môže byť spôsobená aplikáciou určitých druhov inzulínu – vždy je nutné zmeniť miesto aplikácie inzulínu a eventuálne je možné skúsiť iný typ inzulínu. Infúzne sety tenderlink, flexlink môžu spôsobovať podráždenosť kože pri alergickej reakcii alebo pri ich aplikácii dochádza častejšie ku kanylovým príhodám (infekcie), ale na výskyt lipodystrofie vplyv nemajú.

Je normálne, že pri zmene pera na pumpu, je dodávané množstvo inzulínu za deň vyššie? Na pere boli dávky 12j – 8j – 8j – 8j = 36j, pumpa má bazál 27,9j – bolus 8j – 7j – 7j = 49,9j?

Bežné to nie je – samozrejme záleží na tom, aká bola kompenzácia diabetu (aké boli glykémie) pri liečbe inzulínovými perami. Zrejme kompenzácia diabetu nebola uspokojivá, a preto bola nasadená inzulínová pumpa. Pokiaľ nemávate hypoglykémie a glykémie sú uspokojivé, sú dávky inzulínu na inzulínovej pumpe nastavené dobre, pretože celková dávka inzulínu nie je príliš vysoká.

Zaujímalo by ma, ako dlhodobo liečiť mykózu medzi prstami na nohe?

Interdigitálna mykóza (plesňové ochorenie lokalizované medzi prstami dolných končatín) môže byť závažným nálezom u pacientov s diabetom. Dochádza k popraskaniu kože medzi prstami a tieto praskliny môžu byť vstupnou bránou pre infekciu. Infekcia, necitlivosť dolných končatín , u niektorých pacientov i zlé prekrvenie môžu viesť k vzniku diabetických ulcerácií (vredov). Prevencia mykózy je nosenie bavlnených ponožiek, pravidelná hygiena dolných končatín, potom vysušenie plôch medzi prstami uterákom. Liečba mykózy je zdĺhavá, väčšinou odporúčame záložky do oblasti medzi prstami a ďalej protiplesňové roztoky (napr. Mycospor roztok) alebo krémy (Canesten) , poprípade je vhodná návšteva u kožného lekára.

Aké sú sexuálne problémy diabetikov?

Sexuálne problémy môžu byť prítomné ako u mužov tak u žien. U mužov dochádza k poruchám erekcie vplyvom poškodenia nervového zásobenia prípadne i porušením ciev. V niektorých prípadoch je impotencia zapríčinená liekmi (niektorými liekmi na tlak, na ukľudnenie), svoj podiel má aj fajčenie. V neposlednom rade môže byť erektílna funkcia ovplyvnená psychickými problémami. U žien bývajú niekedy prítomné poruchy menštruačného cyklu, poruchy lubrikácie (vlhnutie) pošvy.

Ako by mal vyzerať ideálny selfmonitoring?

Ideálne by sa mal selfmonitoring (meranie glykémií) robiť 4x denne – čo je v našich podmienkach väčšinou nerealizovateľné. Preto odporúčame merať glykémie aspoň 2x denne – ráno nalačno, večer pred spaním. Ďalej odporúčame najmenej 1x týždenne robiť glykemický profil – glykémia pred jedlom ráno, na obed, večer, o 22:00 hod. alebo si urobiť tzv. roztiahnutý profil- 1. deň ráno, 2.deň na obed, 3.deň večer a 4.deň o 22:00 hod. Pre doplnenie merania glykémií sú vhodné aj iné druhy selfmonitoringu – napr. stanovenie cukru v moči (glykozúria) pomocou prúžkov na moč (Diaphan, Glucophan – možno s nimi merať aj ketolátky v moči – ketolátky vždy stanovte pokiaľ glykémie sú vyššie ako 15 mmol/l.). Ide o jednoduché meranie, ktoré Vás síce neinformuje o aktuálnej glykémií, ale povie Vám, či ste v čase od posledného močenia mali hyperglykémiu alebo nie. Pozor – pomocou testovania glykozúrie nepoznáte hypoglykémie.

Aké sú posledné vedecké výskumy liečby, prípadne vyliečenie diabetu I. typu u nás i vo svete?

Existuje niekoľko možností liečby Diabetu mellitu I. typu – v súčasnej dobe najviac užívanou formou terapie je aplikácia 4-5 dávok inzulínu denne, ďalej u vybraných skupín pacientov volíme liečbu inzulínovou pumpou. V súčasnej dobe sú v štádiu výskumu tzv. miniaturizované „umelé pankreasy“ teda prístroje, ktoré obsahujú senzor na meranie glykémií, minicomputer a inzulínovú pumpu. U chorých s častými ťažkými hypoglykémiami, s veľmi labilným diabetom ťažko korigovateľným zmienenými formami liečby je indikovaná transplantácia pankreasu. Jednou z ďalších možných foriem transplantácie je transplantácia Langerhansových ostrovčekov (buniek produkujúcich inzulín) do ľudského tela – no zatiaľ je táto metóda vo fáze výskumu. Ohľadom inzulínovej terapie – už dlhšiu dobu sú vykonávané výskumy iných možných variant aplikácie inzulínu – (vdýchnutím, aplikáciou pod jazyk), ktoré doposiaľ nemali presvedčivé výsledky.

Ako správne natiahnuť zásobník, aby v ňom neboli vzduchové bubliny?

Inzulín, ktorý chceme natiahnuť do zásobníka, by mal mať izbovúpokojovú teplotu. Potom je nutné ho natiahnuť pomaly, v podstate ako striekačkou.

Po 25 rokoch diabetu zle rozpoznávam hypoglykémiu. Je možné to zmeniť?

Pacienti s dlhšie trvajúcim diabetom mellitom mávajú ako jednu z neskorších komplikácií autonómnu neuropatiu, ich súčasťou môže byť aj porucha rozpoznávania hypoglykémie. Pacienti nerozoznávajú klasické príznaky hypoglykémie: hlad, nesústredenosť, potenie atď., ktoré sú vyvolané vyplavením hormónov zvyšujúcich glykémiu. Vyplavovanie týchto hormónov je znížené u pacientov s poruchami rozpoznávania hypoglykémií. Príznaky hypoglykémie rozpoznávajú horšie i diabetici s tzv. „tesnou kompenzáciou“ to znamená s opakovanými normálnymi alebo nízkymi glykémiami. Liečbou v tomto prípade je úprava inzulínového režimu. Je nutné dôsledne sa vyhnúť hypoglykémiam aj za cenu prechodne vyšších glykémií.

Máte nejaké skúsenosti s diabetickou lipoidnou necrobiózou, hlavne s možnosťami terapie?

Diabetická lipoidná necrobioza je postihnutie kože. Na koži sa vytvoria ostro ohraničené hnedočervené ložiská, ktoré sa môžu infikovať či vzniknúť vredy. Veľkosť býva rôzna, od niekoľkých milimetrov do desiatok centimetrov. Liečba je veľmi obtiažna, je nutné čistiť infikované miesta. Na malej, doteraz nezhnisané plôšky sa používajú kortikoidné masti. Skúšajú sa aj iné lieky, je nutné chrániť postihnutú končatinu pred traumatom. Spontánne sa vyhojí asi 20 % prípadov. Pozitívna je skutočnosť, že diabetická necrobioza je „iba“ kozmetická záležitosť, ktorá nijak neohrozuje životnú prognózu pacienta.

Zaujímalo by ma, v čom je výhoda Humalogu?

Humalog je krátkodobo pôsobiaci inzulínový analóg. Je to ľudský inzulín, u ktorého sa zmenou biochemickej štruktúry menia jeho vlastnosti oproti doposiaľ užívaným krátkodobým inzulínom. Tou hlavnou vlastnosťou je rýchly nástup účinku (cca 5 minút) a krátka doba pôsobenia inzulínu (1-3 hodiny). Rýchly nástup účinku umožňuje aplikovať inzulín bezprostredne pred jedlom, v priebehu jedla, či dokonca po jedle. Výhoda pre pacienta teda spočíva v tom, že až potom, čo na tanieri odhadne dávku sacharidov, aplikuje inzulín a už nemusí čakať, až začne inzulín pôsobiť. U malých detí, ktoré majú problémy s príjmom predpísanej dávky sacharidov, sa inzulín aplikuje až po jedle. Nevznikne teda situácia, že by bol aplikovaný inzulín, ale dieťa zjedlo menšiu dávku sacharidov, pretože práve nemá hlad. Doba pôsobenia humalogu je asi 1-3 hodiny, jeho hladina v tele teda väčšinou nevydrží do ďalšej dávky inzulínu. Preto býva väčšinou nutné zaistiť základnú hladinu inzulínu cez deň dvoma dávkami dlhodobo pôsobiaceho inzulínu. Vo väčšine prípadov to znamená k večernej dávke depotného inzulínu pridať ešte jednu rannú dávku k zaisteniu hladiny inzulínu cez deň. Humalog možno použiť tiež do inzulínové pumpy a tak využiť jeho najväčší výhodu, možnosť aplikácie tesne pred jedlom, rýchlejší pokles hladiny glykémie po jedle.

Diabetik na inzulíne vlastne nedostatkom inzulínu netrpí. Dokonca jeho telo ho môže mať viac, ako je potrebné. Ako je teda možné, že napr. pri aplikácií 60 j. môže glykémia vzrastať až na 15,20 mmol. Pritom telo zdravého človeka, teda nediabetika, k „vyladeniu“ glykémie možno ani toľko inzulínu nepotrebuje?

Denná potreba inzulínu u zdravého človeka je medzi 20 – 40 jednotkami inzulínu v závislosti na váhe, pohybu a jedálnom režime. Stav, kedy ani vysoké dávky inzulínu nevedú k dosiahnutiu lepšej glykémie, sa nazýva inzulínová rezistencia. To znamená, že v tele je síce inzulínu dostatok, ale je na inzulín málo citlivé. Preto je k zníženiu glykémie nutné podať väčšiu dávku inzulínu, ako by bolo ideálne. Preto vysoké dávky inzulínu nemusia viesť k stabilizácií cukrovky. Väčšinou sa tento stav vyskytuje u diabetikov s nadváhou, s menším pohybom. V liečbe sa môžu používať lieky, ktoré zlepšujú citlivosť tela na inzulín, ďalej je nutné kontrolovať diétu, zvýšiť pohybovú aktivitu. Liečba inzulínovej rezistencie je dlhodobá. Je nutné ale pripomenúť, že neexistuje ideálna dávka inzulínu, všeobecne platí, že maximálna dávka inzulínu je 0,8 jednotiek na kg hmotnosti. Pre oddialenie komplikácií diabetu je dosiahnutie normálnej hladiny glykémie dôležitejší, ako absolútna dávka inzulínu.

Oporúčate počas dovolenky prejsť na pero? Myslím kvôli hygiene (rozpájanie Tendrov priamo na pláži).

Myslím, že prijateľná varianta je rozpojiť set a odpojiť pumpu na 2-3 hodiny pri dobrej stabilite cukrovky. Pobyt na pláži možno potom zaistiť malým bolusom na dobu odpojenia (2-3 hodiny). Komu nestačia 3 hodiny pobytu na slnku a je schopný zaistiť dostatočnú hygienu na pláži, môže sa zachovať aj tým spôsobom. Odpoveď na túto otázku teda záleží viac na pacientovi. Pokiaľ mu nevadí náročnejšia organizácia práce s pumpou na pláži, môže mať pumpu so sebou. Pokiaľ nechce, prejde dočasne na 4 denné aplikácie inzulínu.

Súvisí spolu šedý a zelený očný zákal a cukrovka?

Cukrovka ovplyvňuje vznik očných komplikácií. Najčastejšia, najznámejšia a asi najrizikovejšia je diabetická retinopatia, čo je postihnutie sietnice pri dlhodobo zvýšenej hladine krvného cukru. Podobne dlhodobo vyššia hladina krvného cukru môže viesť k vzniku šedého zákalu (katarakta), čo ale na rozdiel od retinopatie nebýva tak časté. Šedý zákal je zakalenie šošovky, ktorý sa pri zmenách v metabolizme cukru môže vytvoriť. Dnes sa pomerne ľahko operatívne zakalená šošovka odstráni a nahradí umelou. Zelený zákal (glaukom), je zvýšenie vnútro očného tlaku: Je vzácnou komplikáciou, ktorá môže tak isto súvisieť s diabetom. Pri nedostatočne stabilizovanom diabete sa v oku vytvárajú nové cievy, ktoré znemožňujú normálny kolobeh vnútro očnej tekutiny. Tak môže dôjsť k stúpaniu vnútro očného tlaku, čo sa prejaví bolesťami v oku.

Hovorí sa, že zdravý človek by mal jesť zdravo ako diabetik, je to pravda?

Je to pravda. Strava diabetika i človeka bez diabetu by mala spĺňať kritéria racionálnej výživy. To znamená, že tuky by mali tvoriť 30% z celkového denného energetického príjmu. Mali by sme si vyberať tuky rastlinné, rybie, minimum živočíšnych ( ani bravčové). Cukry majú tvoriť asi 50% celkového energetického príjmu. A opäť by sme mali všetci vyberať tzv. cukry pomalé (polysacharidy – škroby), ktoré sú obsadené v obilninách, strukovinách, zemiakoch, ryži. Len minimum cukrov má byť zastúpené cukrami rýchlymi (repný cukor). Diabetici by mali voliť svoju dennú dávku (čo väčšinou býva 225 g cukrov na deň) z cukrov pomalých, len výnimočne z cukrov rýchlych ( maximálne 20g na deň). Bielkoviny potom majú tvoriť asi 10-20% z celkového denného príjmu energie. Pre všetkých platí samozrejme dostatok zeleniny, ovocia. Diabetici by mali cukor v ovocí započítať do celkovej dennej dávky sacharidov. Alkohol v malej miere neškodí. Malá miera je 4 dcl vína za týždeň alebo 1,5 l piva za týždeň. Pozor: pivo obsahuje energiu, preto tí, ktorí chcú schudnúť, by si ho mali odpustiť.

V kúpeľoch mi bolo povedané, že si v prípade hypoglykémie mám pripichnúť 2 jednotky. Je to správne?

Nie, nie je to správne! V prípade hypoglykémie je rozhodne nutné podať cukor, najlepšie rozpustený v tekutine (voda so šťavou, džús).

Čím je najlepšie zahnať hypoglykémiu? (jedlo, pitie)

Hypoglykémiu je najlepšie zahnať jedlom, v ktorom je obsadený cukor. V prípade ľahkej hypoglykémie stačí cukor v podobe škrobov (napr. rožok) alebo jablko. Pokiaľ je hypoglykémia ťažšia alebo prichádza rýchlo, je nutné podať cukor najlepšie rozpustený vo vode (napr. 2-3 kocky cukru do vody alebo voda so šťavou alebo 2 dcl džúsu). Následne je nutné zjesť potravu s obsahom dlhých cukrov (škrobov), aby sa zamedzilo opakovaniu hypoglykémie (napr. rožok). Ťažkú hypoglykémiu, kedy si pacient nepomôže sám, musí vyriešiť niekto z okolia. Možno naliať šťavu do úst, čo je niekedy technicky obtiažné. Preto je užitočné mať doma injekciu glukagonu. Glukagon je hormón, ktorý zvyšuje hladinu cukru v tele po podaní do svalu. Po 10-15 minútach začne účinkovať a ťažká hypoglykémia (väčšinou spojená s poruchou vedomia) odznie. Následne je opäť nutné zjesť potravinu s obsahom škrobu (napr. chlieb). O podaní a predpisu glukagonu sa môžu všetci diabetici informovať u svojho lekára.

Ktorých príznakov neskorších komplikácií je dôležité si všímať?

Neskoršie komplikácie diabetu sa vytvárajú dlhú dobu a majú príznaky veľmi nenápadné. Je asi všetkým známe, že sa jedná predovšetkým o postihnutie očí, ľadvín, nervov či nôh. V okamžiku, kedy sa už horší zrak, môže byť liečba obtiažna. Preto sú veľmi dôležité preventívne kontroly zraku, vyšetrenie ľadvín, kontroly nôh. Tieto prehliadky totiž môžu odhaliť počínajúce štádium komplikácií, ktoré možno väčšinou veľmi dobre liečiť. Kontroly očí by mali byť aspoň 1x ročne, kontroly moču 1-2x za rok. Samozrejmosťou je samostatná denná kontrola nôh.

Ako ovplyvňuje psychický stav hladinu cukru v krvi?

Psychický stav môže u diabetika ovplyvniť hladinu cukru v krvi 2 spôsobmi: Niektorí pacienti reagujú na stres prejedaním, alkoholom a niekedy zmenou pohybovej aktivity. Tieto vplyvy môžu potom zvyšovať hladinu glykémie. Stres tak isto pôsobí na hormonálnu rovnováhu. Organizmus reaguje na obtiažnu alebo vyhrotenou situáciou produkciou silných hormónov, ktoré organizmus pripravuje k rýchlej akcií a vyplavujú uložené zásoby glukózy do krvi. Tým sa zvýši hladina glukózy. U diabetika, ktorý si aplikuje inzulín, nie je v takej situácií dostatok inzulínu, ktorý by nadmernú glukózu v krvi spracoval. Podobne organizmus uvoľňuje stresové hormóny v reakcií na situácie ako je choroba či operácie.

Môžete mi povedať, ktoré miesto vpichu je najlepšie?

Najčastejšie používaným miestom vpichu kanyly je brucho. Je tu najväčšie množstvo podkožného tuku, vpich kanyly obvykle nerobí lokálne potiaže, inzulín sa z tejto oblasti najrýchlejšie a najpravidelnejšie vstrebáva. Ďalšími možnými oblasťami vpichu sú paže, stehno a zadok. Je treba mať na pamäti, že z týchto miest sa inzulín vstrebáva pomalšie (najpomalšie z oblasti stehien), a preto sa neodporúča často meniť oblasť vpichu setu. Pravdepodobne najpredvídateľnejšie výsledky dosiahnete striedaním strán jednej oblasti miesta vpichu v rovnaký denný čas. Ďalší faktor, ktorý je dôležitý pri výbere miesta vpichu je možný tlak odevu na infúzny set, ktorý môže mať za následok zalomenie kanyly a prerušenie dodávky inzulínu alebo povysunutie až vypadnutie kanyly.

Môže dôjsť k zmenám množstva inzulínu pri zmene typu inzulínu v pumpe? Prečo?

K zmenám množstva inzulínu pri zmene typu inzulínu v pumpe obvykle nedochádza. Pri prechode z humánneho (ľudského) inzulínu na inzulínový analóg sa vychádza z rovnakej dávky ako u predchádzajúceho inzulínu. K zmene dávky inzulínu môže dôjsť postupne v dôsledku eventuálnych zmien v kompenzácií diabetu (pokiaľ k nim dôjde).

Sú nejaké lieky, ktoré zvyšujú spotrebu inzulínu?

Potrebu inzulínu môžu zvyšovať nasledujúce skupiny liekov: adrenalín, chlorpromazin, perorálna antikoncepcia, thiazidové diuretiká, hormóny štítnej žľazy.

Cukrovku mám 33 rokov, mám neuropatiu III. stupňa. Je treba chodiť „preventívne“ na cievne, keď nemám subjektívne komplikácie?

Preventívne vyšetrenie ciev (vyšetrenie prekrvenia dolných končatín pohmatom periférnych ciev) by malo byť súčasťou diabetologického sledovania. Pokiaľ sa tu nenájde patologický nález, poprípade nedôjde k inému prejavu cievneho postihnutia (napr. bolesti nôh pri chôdzi, defekt na dolných končatinách či cievna mozgová príhoda), nie je ďalšie preventívne sledovanie cievnym odborníkom potrebné.

Pokiaľ má pacientka časté hypoglykémie, je dobré nechať IP na celé tehotenstvo alebo je lepšie jej na prvý trimester vysadiť?

V prvom trimestri gravidity je u diabetičiek sklon k hypoglykémiam pozorovaný pomerne často, zvlášť keď prísun potravy sťažuje nevoľnosť či zvracanie. V ďalšom priebehu tehotenstva sa potreba inzulínu spravidla zvyšuje a inzulínová pumpa môže významne pomôcť udržať uspokojivú kompenzáciu diabetu. Jasná a dokázaná je súvislosť počtu vrodených vývojových vad detí diabetických mamičiek s hyperglykémiami (vysokou hladinou krvného cukru). U hypoglykémií táto súvislosť nebola nikdy dostatočne dokázaná. Preto odporúčame pokračovať v liečbe inzulínovou pumpou, pokiaľ bola už pred tehotenstvom úspešná.

Čo spôsobuje nočné tŕpnutie rúk?

Nočné tŕpnutie alebo bolesti horných a najmä dolných končatín sú typickým prejavom pokročilejšej diabetickej neuropatie (postihnutie nervov cukrovkou). Základom prevencie a liečby diabetickej neuropatie je dobre vyrovnaná cukrovka. Cieľom je udržiavať glykémie ráno a pred jedlom do 8 mmol/l. Novšie lieky majú ovplyvniť pôsobenie cukrovky na nervy a zlepšiť metabolizmus nervov alebo zmierniť potiaže spôsobené neuropatiou (používajú sa niektoré analgetika, antidepresíva, antirevmatiká).

Aká dlhá doba by mala byť medzi raňajkami – desiatou, obedom – olovrantom, večerou a II. večerou

Pri liečbe inzulínovou pumpou môžete svoj stravovací režim do značnej miery uvoľniť. Znamená to, že nemusíte jesť v pravidelných intervaloch ako pri pichaní inzulínu, niektoré jedlá môžete aj vynechať. Pred každým jedlom, ktoré sa vymyká Vašim obvyklým zvyklostiam, je však nutné odmerať glykémiu a upraviť dávku inzulínu podľa očakávaného množstva jedla. Vždy si odmerajte glykémiu 1 hodinu po jedle.

Ako je možné, že aj počas dobrej glykémie sa mi v rannom moči objavuje cukor (acetón nie)? Tekutín pijem dostatok.

Cukor v moči nemusí zodpovedať súčasnej hladine krvného cukru z niekoľkých dôvodov: 1. Moč sa v močovom mechúri hromadí niekoľko hodín (zvlášť ranný moč je odrazom hladín glykémií za celú noc) a hladiny cukru v krvi sa za tu dobu menia. 2. Schopnosť ľadviny prepúšťať cukor závisí na tzv. „renálnom prahu“, čo je hodnota glykémie, pri ktorej sa cukor dostáva z krvi do moču. Väčšinou sa dostáva cukor do moču, keď jeho hladina v krvi presiahne hranicu glykémie 8-10 mmol/l. Niekedy to môže byť aj pri nižšej hladine a naopak pri zhoršenej funkcii ľadvín sa cukor do moču nedostane ani pri vysokej glykémii. Všeobecne sa variabilita renálneho prahu udáva v rozmedzí hladín glykémie 5-27 mmol/l.

Aký máte názor na diabetika vegetariána?

Ak je diabetik (ale i nediabetik) skutočným vegetariánom, tzn. že nevynecháva vo svojej strave iba mäso a mastné výrobky, mal by dobre vedieť výživové tabuľky a podľa nich riadiť svoju stravu. Nejde len o tendenciu nahradzovať tuky obsadené v mäse a mastných výrobkoch väčším množstvom sacharidov, ale i o nedostatok vitamínov rozpustných v tukoch, železa a stopových prvkov, ktorý sprevádza dlhodobú vegetariánsku diétu. V každom prípade by sa mal takýto vegetarián priebežne radiť s odborníkom na výživu.

Mala som črevnú chrípku a neudržala som v sebe ani pitie. Ako si mám upraviť bazál, keď 3 dni ležím a nič nejem?

Zásadou je denne merať glykémie aspoň ráno, na obed, večer a pred spaním a upravovať dávky inzulínu. Ak je glykémia vyššia po celý deň, je lepšie zvýšiť bazálnu dávku inzulínu postupne až o 100% pôvodnej dávky. Je možné nastaviť dočasné zvýšenie bazálnej dávky. Ak sú prítomné v moči ketolátky, je treba merať glykémie každé 2 hodiny a pridávať malé bolusové dávky. Pokiaľ nedôjde behom niekoľkých hodín k úprave glykémie, je nutné kontaktovať lekára. Ak vraciate, alebo máte ketolátky v moči kontaktuje ihneď lekára .

Mávam hrče po vpichu. Prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť?

Na miestach vpichu sa môžu vyskytovať 2 hlavné kožné problémy:

  1. lipoatrofia, kedy podkožné tukové tkanivo v mieste vpichu mizne a tvoria sa hrčky
  2. hypertrofia, čo je nadmerný rast buniek, obvykle tukových, ktorý spôsobuje, že koža má hrboľatý vzhľad. Ak sú stále znova používané rovnaké miesta vpichu, tukové zásoby sa môžu v týchto miestach hromadiť. Tento jav sa nazýva lipohypertrofia. Problému sa obvykle možno vyhnúť striedaním miest vpichu. Je tu aj možnosť, že niektorý z týchto problémov (najmä lipoatrofia) je spôsobený typom inzulínu, ktorý používate.

Kúpila som si magnetoterapeutický prístroj Laguna. mám pred použitím odpojiť pumpu? Neuškodia jej magnetické vlny?

Pumpa je konštrukčne odtienená od vplyvu elektromagnetického žiarenia. Pokiaľ jeho intenzita prekročí určitú hranicu, pumpa tento fakt ohlási a vypne sa Keď žiarenie pominie, je možné ju znovu uviesť do prevádzky.

Po akej dlhej dobe mám nárok na výmenu pumpy. Je pravda, že po štyroch rokoch?

Na výmenu inzulínovej pumpy má pacient nárok po 4 rokoch od predpísania predchádzajúcej inzulínovej pumpy pri splnení indikačných kritérií a schválení poukazu revíznym lekárom zdravotnej poisťovne.

Máte prehľad koľko % žien a koľko % mužov nosí inzulínovú pumpu? Prípadne vekový priemer pumpákov.

Pomer ženy / muži je pol na pol, vekové rozmedzie je od 3-80 rokov s najväčšou skupinou medzi 35 – 50 rokmi.