O infúznych setoch

Ktorá časť na tele je najvhodnejšia pre aplikáciu infúzneho setu?

Sú to miesta, kde aplikujete inzulín pomocou pera. Z medicínskeho hľadiska sa ale odporúča oblasť brucha, menej častejšie sú aplikácie do alternatívnych miest na tele: do stehien, do ramien, do zadnej sedacej časti tela.

Čo mohlo spôsobiť výskyt krvi v infúznom sete?

Zle zavedenie infúzneho setu, pravdepodobne do kapiláry. Odporúčame set vytiahnuť a zaviesť si opätovne nový set do podkožia.

Pri aplikácií bolusu niekedy pociťujem tupú bolesť v mieste vpichu.

Bolesť pri aplikácií bolusu môže byť spôsobená prekročením doby používania infúzneho setu alebo vznikajúcou infekciou v mieste vpichu. Odporúčame prekontrolovať miesto vpichu, alebo zvážiť zmenu typu infúzneho setu (iná dĺžka ihly, kanyly alebo materiálu)

Mám nepríjemný pocit (štípanie) pri aplikácií bolusu, čo s tým?

Štípanie pri aplikácií bolusu je pravdepodobne spôsobené príliš plytkým zavedením kanyly.

Infúzny set mi v lete nedrží veľmi dobre. Ako ho mám pevnejšie pripevniť?

Vodné športy a zvýšené potenie počas letných aktivít môžu ovplyvniť priľnavosť fixačného oválu. Pre 100% istotu použite ďalší (najlepšie vode odolné) náplasti (napr. BIOCLUSIVE™).

Na ktoré typy púmp môžem použiť infúzne sety ponúkané firmou MEDATRON?

Infúzny sety z našej ponuky sú vybavené univerzálnym zakončením „luer-lock“, ktoré používa i väčšina iných púmp.

Je bolestivé nosenie infúzneho setu?

Počas zavádzania setu sa môže objaviť „pichnutie“, ale inak väčšina užívateľov infúznych setov považuje ich nosenie za pohodlnejšie, než časté aplikácie inzulínu perom. Po zavedení setu sa stáva, že pacienti úplne zabudnú, že majú infúzny set zavedený.

Ako často mám meniť infúzny set?

Pre zabránenie vzniku infekcie odporúča sa výmena hlavice setu každých 48 hodín u kovových setov a 72 hodín u teflónových setov. Nezabudnite si skontrolovať hladinu cukru v krvi 1-3 hodiny po zavedení nového infúzneho setu. Ide o kontrolu jeho funkčnosti. U rozpojiteľných setoch nie je nutné so zmenou hlavice vymieňať katéter. Ten môžete meniť až pri výmene zásobníka. Šetrite inzulín (pri plnení celej hadičky) a zjednodušíte tak výmenu infúzneho setu.

Miesto vpichu ma niekedy bolí, čo mám robiť?

Bolesť okolo vpichu infúzneho setu môže byť známkou, že používate dĺžku kanyly, ktorá Vám nevyhovuje (obzvlášť u detí a veľmi štíhlych ľudí) Pokiaľ používate Tender, skúste zmeniť uhol zavádzania, prípadne vyskúšajte infúzne sety s kolmým zavádzaním. Výmenu infúzneho setu konzultujte so svojím lekárom.

A čo alergie na niektoré súčasti infúznych setov?

Použitie hypoalergénnych materiálov je hlavnou prioritou výrobcu infúznych setov – firmy ROCHE. Infúzne sety distribuované firmou MEDATRON neobsahujú latex, PVC ani lepidlá. Fixačné náplasti infúznych setov sú špeciálne vytvorené, aby boli čo najviac priedušné a aby držali dobre hlavicu setu na mieste vpichu. Pokiaľ sa alergická reakcia objaví náhle, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára a spoločne nájdeme cestu k vyriešeniu tohto problému.